Періодизація багаторічної підготовки футболістів eтап підготовки до вищих досягнень
- Admig ttps://gorbanserg68
- 23 лип. 2018 р.
- Читати 3 хв
Цей етап припадає на період життя спортсмена, коли в основному завершується формування всіх функціональних систем, що забезпечують високу працездатність і імунітет організму по відношенню до несприятливих факторів, що виявляється в процесі напруженого тренування. Тривалість даного етапу обумовлена не тільки загальними закономірностями спортивного тренування, а й індивідуальними особливостями розвитку дітей, так як повне формування організму людини закінчується до 20-22 років. Закінчення періоду по можливості має збігатися з досягненням спортсменом нижньої межі вікової зони, оптимальної для досягнення найвищих результатів.
У програмах повинна бути представлена нижня межа діапазону всіх видів підготовленості не по середньогруповому показнику, а диференційована, з урахуванням темпів біологічного розвитку та інших значущих характеристик.
Варто зазначити, що для молоді настає складний «перехідний» період - заключний етап підготовки і переходу в професійний футбол.
Існуюча практика доведення юних талантів свідчить про відсутність системи поступового переходу з юнацького футболу в дорослий. Так, під час проведення навчально-тренувального заняття практично не враховуються індивідуальні особливості спортсменів даного віку - психологічні відмінності, схильність до розвитку того чи іншого механізму енергозабезпечення та здатності до відновлення після різних навантажень.
Ті ж юнаки, хто все ж потрапляють в професійний футбол, повинні виконувати великий обсяг тренувальної роботи і брати участь у великій кількості ігор протягом восьми - дев'ятимісячного змагального періоду. Вимоги професійного футболу для більшої частини талановитої молоді стають надмірними, що призводить до перенапруження, перевтоми, перетренованості і високого рівня травматизму, а в подальшому до передчасного припинення активної спортивної діяльності.
Принципово важливим моментом є забезпечення умов, при яких період максимальної схильності футболістів до досягнення найвищих результатів (підготовлений ходом природного розвитку організму і функціональних перетворень в результаті багаторічної тренування) збігається з періодом найбільш інтенсивних і складних в фізичному, тактико-технічному, психологічному, координаційному відносинах тренувальних завантажень. При такому збігу перспективної молоді вдається домогтися максимально можливих результатів, в іншому випадку вони виявляються значно нижче.
Показовим у цьому відношенні досвід підготовки юних талантів в країнах Західної Європи. Так, на прикладі Англії, Німеччини, Нідерландів, Іспанії та Шотландії, якщо спортсмен після закінчення дитячої футбольної школи по ряду причин не потрапив в професійну команду, то він має можливість продовжувати тренуватися і брати участь в змаганнях серед команд до 23 років.
Таким чином, багаторічна підготовка юних футболістів до досягнення вищої спортивної майстерності повинна ґрунтуватися на наступній періодизації: • етап початкової підготовки: 6-9 років (групи початкової підготовки); • етап попередньої базової підготовки: 10-13 років (групи попередньої базової підготовки); • етап спеціалізованої базової підготовки: 14-16 років (групи спеціалізованої базової підготовки); • етап підготовки до вищих досягнень: 17 років і старше (групи підготовки до вищих досягнень).
Варто зазначити, що чіткої межі між цими етапами не існує.
Вирішуючи питання про перехід до чергового етапу підготовки, слід враховувати біологічний вік і варіант розвитку спортсмена, рівень його фізичного і психофункціонального розвитку, рівень фізичної і техніко-тактичної підготовленості, здатність до виконання все зростаючих тренувальних і змагальних навантажень
Орієнтація тільки на хронологічний вік спортсменів не виправдовує себе, так як темпи дозрівання дітей шкільного віку різні. Ступінь біологічного розвитку і інтенсивності росту організму спортсмена повинні враховуватися при організації підгруп на спортивних заняттях, при дозуванні тренувального навантаження.
У кожному конкретному випадку педагогічні спостереження і медико-біологічні дослідження допоможуть правильно визначити термін переходу спортсмена до чергового етапу багаторічної підготовки.
Величезне значення має і майстерність тренера, його знання і досвід, здатність знайти найбільш ефективне рішення задач, що стоять перед спортсменом. Тільки професіоналізм тренерів, орієнтований на забезпечення допустимих змагальних і тренувальних навантажень, а також якість роботи кожної спортивної організації, забезпечить підготовку дітей на найвищому рівні.
Тренер повинен розуміти, що: • інтенсифікація процесу багаторічної підготовки, з точки зору юного футболіста, не розглядається; • кожен етап повинен виконувати певне футбольне навчання; • цільова спрямованість етапів повинна бути між собою узгоджена; • кожна дитина має шанс бути поміченим; • індивідуалізація підготовки є основою тренувального процесу на кожному етапі. Знати і передбачити індивідуальний шлях розвитку гравця.
Тільки цілісна структура навчального процесу (від новачків до гравців національної збірної команди) забезпечує якісну підготовку футболістів, здатних досягти найвищих спортивних результатів на міжнародному рівні.

Comments