ПЕДАГОГІЧНА ТЕХНОЛОГІЯ НАВЧАННЯ І ТРЕНУВАННЯ ЮНИХ ФУТБОЛІСТІВ
- Admig ttps://gorbanserg68
- 19 лют. 2020 р.
- Читати 3 хв
Принципи навчання:
7. В основу принципу повторності покладена важлива фізіологічна вимога про необхідність повторних впливів для утворення умовно-рефлекторних зв'язків, для зміни, перебудови і вдосконалення органів і систем, а також їх функцій.
Для зростання спортивних досягнень юних футболістів важливо закріпити отримані ними знання, навички та вміння. Цього можна домогтися, багато разів повторюючи засвоєні прийоми. Повторність повинна бути оптимальною і досягається правильним чергуванням роботи і відпочинку.
Повторення тих чи інших технічних прийомів, тактичних дій потрібно також для повного відновлення того, що було засвоєно раніше і дещо забулося.
При багаторазовому повторенні на заняттях діти глибше осмислюють той чи інший рух, прийом, комбінацію, знаходять нові варіанти більш вдалого і надійного їх виконання в умовах гри.
При визначенні кількості повторень завдань, тренувальних впливів тощо виходять з підготовленості дитини, його віку, характеру, спрямованості, координаційної складності вправ, внутрішніх і зовнішніх умов середовища. При цьому використовують наявний практичний досвід, дані термінової інформації, педагогічний і лікарський контроль і самоконтроль.
Регулярне, систематичне проведення занять і змагань забезпечує успішну реалізацію принципу повторності.
8. Основу принципу всебічності становить відома фізіологічна закономірність взаємозалежності всіх органів і систем людського організму, їх органічний зв'язок через центральну нервову систему при провідній ролі кори головного мозку.
Слід нагадати, що під час тренування організм дитини працює як єдине ціле. Лише в дидактичних цілях тренування розглядають з трьох сторін: як тренування психіки, вегетативних і рухових функцій. При цьому розвиток тих чи інших сторін підготовки юних футболістів (фізичної, технічної, тактичної, психологічної, теоретичної) протікає паралельно.
9. Всебічна підготовка юних футболістів - основа їх спортивної спеціалізації. У тренуванні дітей реалізація цього принципу полягає в різнобічній фізичній, тактичній, технічній, психологічній та теоретичній підготовці та відображає вимоги комплексного підходу в системі багаторічної підготовки футболістів при суворому збалансуванні всіх її сторін.
Зміст тренування юних футболістів складають завдання на розвиток кондиційних рухових якостей і координаційних здібностей, вдосконалення в техніці володіння м'ячем і тактиці. При виконанні тренувальної та змагальної діяльності у дітей зміцнюється воля, розвиваються сміливість, рішучість, винахідливість. Теоретичні заняття розширюють спеціальні знання хлопців, їх кругозір, а широка мережа заходів щодо підвищення їх загальноосвітніх знань через всебічну підготовку до футбольної спеціалізації – найбільш раціональний спосіб досягнення високих спортивних результатів у футболі.
Тісний взаємозв'язок всебічної підготовки зі спеціалізацією полягає в підборі тренувальних завдань, що відповідають специфіці гри в футбол.
Спеціалізоване тренування у футболі передбачає найбільший відсоток дій з м'ячем. Коли використовують загально-розвиваючі вправи, необхідна їх позитивна взаємодія з основними руховими навичками, щоб отримати необхідні зміни в органах і системах організму дитини стосовно до вимог гри в футбол.
Такий у загальних рисах шлях реалізації принципу спеціалізації в навчанні і тренуванні юних футболістів.
Спеціалізоване тренування юних футболістів будують таким чином, щоб воно сприяло їх всебічному розвитку. Це досягається через відповідну спрямованість спеціальної підготовки і відповідний підбір спеціальних рухових завдань, а також шляхом оптимізації співвідношення загальної і спеціальної підготовки.
10. Принцип поступовості в роботі з юними футболістами реалізують у вигляді поступового підвищення і зниження тренувальних і змагальних навантажень в різних структурах тренувального процесу: заняття, тренувальний і межігровой цикл, річний і багаторічний цикл.
Своє вираження цей принцип також отримує в послідовному перемиканні в заняттях на різні за характером завдання, після пауз відпочинку між ними, які виконуються із граничною і околопредельной потужністю.
Особливої уваги вимагає реалізація принципу поступовості в регуляції тренувальних і змагальних навантажень. Поступове підвищення тренувальних впливів не слід розглядати як рівномірний процес. У підготовці перспективної молоді підвищення навантажень найчастіше має хвилеподібний, ступінчастий характер, так як нерідко доводиться періодично знижувати навантаження для повного відновлення сил, щоб в подальшому підняти навантаження на прогресивно зростаючий рівень.
Принцип поступовості покладено в основу становлення і розвитку спортивної форми.
Невідповідність спортивних навантажень з функціональними можливостями юних футболістів не тільки негативно позначається на їхній спортивній формі, але і може зашкодити здоров'ю спортсмена.
Щоб досягти належної ефективності тренування, необхідна її сувора індивідуалізація. Індивідуалізація тренування є необхідністю, яка дозволить інтенсифікувати тренувальний процес і підвищити якість і ефективність навчання. Необхідно відійти від практики навчання «всіх, всьому і однаково». Таке ставлення до процесу підготовки призводить до масового випуску футболістів, які поступаються своїм зарубіжним опонентам, перш за все в тактико-технічній майстерності, а головне, що не володіють креативністю. Окремі «зірочки» з'являються не завдяки, а всупереч системі підготовки резервів в дитячому футболі, за рахунок сильної природної обдарованості і таланту, який «не змогли усереднити».
Слід застерегти тренерів від недооцінки теоретичних знань, від позиції «теорія - теорією, а практика живе за своїми законами». Це глибока помилка, яке викликане небажанням вчити теорію, осмислювати отримані знання і думати, як застосовувати їх на практиці.
Доречно привести слова В. В. Лобановського: «Тренер повинен вчитися все життя. Якщо зачерствів, перестав вчитися - значить, перестав бути тренером. Час не обдурити. Акценти розставляє воно. І вчить теж.»
Викладені педагогічні принципи навчання є фундаментом для практичних занять. Відкинути або «забути» будь-якої принцип – тим самим значно знизити ефективність використання тренувального часу, а значить, підопічні безнадійно відстануть від найталановитіших гравців або від гравців однакового потенціалу, але які тренувалися більш

Comments