top of page

Періодизація багаторічної підготовки футболістів

  • Фото автора: Admig ttps://gorbanserg68
    Admig ttps://gorbanserg68
  • 17 лип. 2018 р.
  • Читати 3 хв

Етап спеціалізованої базової підготовки

Цей етап збігається з періодом значних змін в організмі дитини (пубертатний період), що неминуче буде супроводжуватися погіршенням відновних процесів, ламкою усталених навичок і умінь, а також антагонізмом між швидкістю росту і розвитком серцево-судинної системи.

Варто спеціально підкреслити, що в пубертатний період навіть при сумлінному ставленні до тренувань і адекватних тренувальних навантаженнях у підлітків відзначається стабілізація, відсутність приросту спортивних результатів. Внаслідок цього тренери нерідко «відбраковують» цей контингент, не враховуючи того, що в перспективі, як правило, по завершенню пубертатного періоду спортсмен «вистрілює» - зазначається різкий стрибок в його досягненнях.

Встановлено, приблизно 60-65% хлопчиків 13-15 років демонструють нормальні рівні статевого розвитку, а 35-40% становлять підлітки, які відносяться до акселерірованного і ретардированного типів біологічного розвитку, що необхідно враховувати при плануванні багаторічного тренування для найбільш повної реалізації генетичної програми зросту і розвитку юних спортсменів.

На цьому етапі широко використовуються засоби, які дозволяють підвищити функціональний потенціал організму спортсмена без застосування великого обсягу роботи, максимально наближеної за характером до змагальної діяльності. Спортсмени віком 13-16 років легко справляються з такою роботою, в результаті у них різко підвищуються можливості аеробної системи енергозабезпечення та на цій основі різко зростають спортивні результати. На основі потужної аеробної бази хлопці зможуть успішно виконувати великі обсяги спеціальної роботи, у них підвищуються здатності до перенесення навантажень і відновлення після них.

Такий підхід правомірний у футболі, де спортивні досягнення спортсменів пов'язані переважно з проявом витривалості. Це природно, тому що така базова підготовка відповідає за своїм спрямуванням профільним якостям. У футболістів, схильних як в морфологічному, так і функціональному відношенні до швидкісно-силової і сложнокоордінационої роботи, така підготовка часто стає нездоланним бар'єром у зростанні їх майстерності. В основі цього бар'єру насамперед лежить перебудова м'язової тканини, в зв'язку з якою підвищуються здібності до роботи на витривалість і пригнічуються здатності до прояву швидкісних якостей, тому до планування функціональної підготовки на цьому етапі, що характеризується вже високими тренувальними навантаженнями, необхідно підходити з урахуванням ігрового амплуа (позиції) футболіста.

На цьому етапі багаторічної підготовки не тільки створюються всебічні передумови для напруженої спеціалізованої підготовки на наступному етапі, мета якого досягти найвищих результатів, а й забезпечується досить високий рівень спортивної майстерності. Однак і на цьому етапі інтенсивна змагальна практика, а з урахуванням переходу з 14 років на стандартні (великі) поля і гру 11 × 11 не повинна супроводжуватися вузькою спеціалізацією і напруженою спеціальною підготовкою до конкретних змагань.

Особлива увага повинна бути звернена на систематичну роботу над вдосконаленням технічних навичок. Справа в тому, як ми вже відзначали, що в пубертатному періоді, закінчення якого зазвичай доводиться на цей етап багаторічної підготовки, відзначається інтенсивне збільшення довжини і маси тіла спортсменів. Технічні дії, які відпрацьовані при інших антропометричних параметрах, вимагають певної перебудови і приведення у відповідність з будовою тіла, характерною для закінчення пубертатного періоду. Тому на цьому етапі багаторічного вдосконалення повинен бути сконцентрований великий обсяг різноманітних рухових завдань спеціально-підготовчого характеру, що забезпечує ефективне технічне вдосконалення.

Навчання командним тактичним діям, як і поділ на ігрові амплуа (позиції), має починатися з 13-14 років і не раніше. Тому що тільки до 14 років «дозріває» орієнтовна основа ігрової дії. І групові взаємодії дадуть результат, якщо створена хороша база індивідуальної техніко-тактичної майстерності.

Для оцінки ефективності підготовки юних футболістів на перших трьох етапах багаторічного вдосконалення слід використовувати численні показники, які відносяться до будови тіла, фізичної і технічної підготовки, можливостей систем енергозабезпечення, здатності до перенесення навантажень і ефективного відновлення, пізнавальної, емоційної і мотиваційної сфер. Орієнтація на спортивний результат як інтегральний показник оцінки якості підготовки та виявлення подальших перспектив спортсмена глибоко помилкова.

Завдання третього етапу - навчити гравця ефективно і якісно застосовувати технічні прийоми в екстремальних умовах, а головне, вирішувати тактичні завдання до прийому м'яча. Цієї форми організації навчання (виконання технічних прийомів в екстремальних умовах) потрібно дотримуватися на кожному занятті, дещо видозмінюючи тільки зміст.


 
 
 

Kommentarer


Савинський ліцей

bottom of page