top of page

Періодизація багаторічної підготовки футболістів

  • Фото автора: Admig ttps://gorbanserg68
    Admig ttps://gorbanserg68
  • 11 черв. 2018 р.
  • Читати 2 хв

«У кожного хлопчиська своя природна структура біомеханічного руху. Не змушуйте юного футболіста робити все саме так, як того вимагають друковані настанови. Пам'ятайте: самобутність – це вираз своєї неповторної особливості, що якраз і цінується в грі "на вагу золота»

Петро Пономаренко

В основі раціональної побудови багаторічної підготовки має лежати прагнення до забезпечення умов, в яких спортсмен здатний проявити максимально можливий результат, що випливає з його природних задатків і закономірно розвиненого на їх основі широкого кола здібностей.

Реалізація цього прагнення може бути забезпечена виключно планомірною і тривалою підготовкою (від 8-10 до 12-14 років в залежності від індивідуальних особливостей спортсмена), орієнтованої на оптимальну вікову зону і включає чотири приблизно рівних за тривалістю етапи: початкової підготовки, попередньої базової підготовки, спеціалізованої базової підготовки, підготовки до вищих досягнень.

Видається, що саме цільова спрямованість на довгострокову підготовку перспективних футболістів повинна визначати структуру і змістовний компонент тренувального процесу.

В цьому відношенні цікавий досвід побудови довготривалих програм підготовки футбольних талантів в країнах Західної Європи із загальною структурою періодизації. Так, в Німеччині та Іспанії багаторічний процес підготовки спортивного резерву в футболі поділяється на два періоди, кожен з яких має пріоритетну спрямованість:

• період розвитку і навчання (7-15 років): забезпечує розвиток індивідуальних здібностей юних футболістів за допомогою використання великої кількості ігрових завдань, тренувальних і навчальних ігор; режим тренувальної діяльності від двох занять по 90 хв в 6-7 років до трьох занять по 90 хв в 8-10 років і переходом на чотириразові заняття по 90-120 хв в 11-15 років;

• період змагань (з 16 років до професійної команди): забезпечує розвиток ігрового потенціалу кожного футболіста шляхом активної участі в іграх на результат; режим тренувальної діяльності передбачає п'ять занять по 120 хв в 16 років, сім занять (два дня дворазові і день відпочинку) в 17-18 років і переходом на вісім занять (три дня дворазові і день відпочинку), починаючи з 19 років.

Характерним для більшості країн Західної Європи є і ставлення до організації та проведення змагань серед дитячих команд.

Ключовий момент Участь в офіційних змаганнях з 12 років, до цього діти виступають у всіляких турнірах і фестивалях; поступовий перехід на стандартне (велика) поле і гру 11х11 з 14 років.

Такий практичний підхід у футболі цілком відповідає ключовим положенням загальної теорії періодизації багаторічної підготовки спортсменів, де процес багаторічної підготовки спортсменів на сучасному етапі розвитку спорту повинен ділитися на дві тривалі стадії, для кожної з яких існують об'єктивні критерії ефективності підготовки та організаційно-методичні форми побудови тренувального процесу.

Зупинимося детальніше на першій стадії, яка охоплює період від початку занять спортом до виходу спортсмена на рівень вищих досягнень. Критерієм ефективності підготовки спортсменів на цій стадії є дотримання закономірностей становлення вищої майстерності в системі багаторічної підготовки, вихід на рівень вищих досягнень в нижній межі оптимальної для конкретного виду спорту вікової зони. Ніякі зовнішні фактори не повинні порушувати раціонально побудований процес багаторічної підготовки. Перш за все, тут має бути повністю усунуто прагнення до досягнень в дитячо-юнацьких змаганнях шляхом ранньої спеціалізації і застосування обсягів роботи, засобів і організаційних форм підготовки, характерних для підготовки дорослих спортсменів високого класу.

Ключовий момент Від початку занять футболом до виходу спортсмена на рівень вищих досягнень змагальна діяльність підпорядкована тренувальній (освітній) діяльності

Об'єктивні закономірності вікового розвитку дітей, адаптація різних функціональних систем до тренувальних і змагальних впливів, а також специфічні особливості футболу повинні визначати вікові межі і тривалість етапів багаторічного процесу підготовки футбольних талантів.


 
 
 

Comments


Савинський ліцей

bottom of page