top of page

ПЕДАГОГІЧНА ТЕХНОЛОГІЯ НАВЧАННЯ І ТРЕНУВАННЯ ЮНИХ ФУТБОЛІСТІВ

  • Фото автора: Admig ttps://gorbanserg68
    Admig ttps://gorbanserg68
  • 18 лист. 2019 р.
  • Читати 7 хв

Принципи навчання:

4. Принцип систематичності і послідовності.

Починати навчання слід, виходячи з рівня розвитку дитини, і продовжувати його послідовно, безперервно, без пропусків і ґрунтовно.

Рівень розвитку дитини - вихідний пункт. Отже, його треба визначити до початку систематичних занять футболом. Так як розумовий розвиток пов'язаний з законом поступовості, то навчання має дотримуватися цього закону. Цього вимагає принцип систематичності. Останній часто розуміється неправильно. Принцип систематичності повинен ставитися до учня, як індивідууму. Що для одного футболіста є систематичним, для іншого - повно пропусків. Наприклад, один просувається повільно, а інший - швидко. Звідси, необхідно розуміти, що те навчання систематичне, яке робить підопічного здатним долати кожну щабель з тим ступенем самостійності, яке допускає його вік і природа розвитку.

Правила дотримання послідовності в освітньому процесі - від близького до далекого, від простого до складного, від більш легкого до більш важкого, від відомого до невідомого.

Всі чотири правила ґрунтуються на принципі наочності і виходять з природовідповідності. Під природовідповідністю розуміється розкриття вроджених задатків дитини відповідно до закладеного в ньому прагненням до розвитку. Навчання повинно бути погоджено з людською природою і законами її розвитку. Це головний, вищий закон усякого навчання. Хто хоче навчати наочно і природовідповідно, повинен точно слідувати цим чотирьом правилам:

*Від близького до далекого. Конкретне, наочне завжди близьке, абстрактне далеко, отже, раз ми йдемо наочним шляхом, то завжди переходимо від близького до далекого. Відомо, що основними навичками у футболі є: сильний і влучний удар, невимушений прийом м'яча, швидке ведення, надійний відбір і контроль м'яча. Тому вони вивчаються насамперед. Збільшення надійності і варіативності основних навичок, розширення їх кола дозволять наблизитися і оволодіти вершинами технічної майстерності.

*Від простого до складного. Його застосовують разом з правилом: від більш легкого до більш важкого. На цьому правилі необхідно зупинитися більш докладно. Практика свідчить, що у тих, хто займаються футболом, після декількох років навчання, в технічному вдосконаленні настає застій. У спорті такий застій називається «плато», і проявляється він в тому, що у спортсмена, який активно тренується спортивний результат не росте, скільки б він не тренувався. Дотримуючись класичного навчання за правилом «від простого до складного», спочатку технічний прийом розбивають на частини і вивчають окремо, а тільки потім формують з них цілісний високодинамічний технічний навик, що і є причиною формування спортивного «плато». Виходячи з того, що тіло людини розглядається як цілісне тіло, яке здійснює свої рухи безпосередньо «всім тілом», без суб'єктивного поділу його на рухи окремими частинами, стає очевидним, що спортивне тренування в її класичному вигляді не спрямовано на навчання відразу всього тіла. Головною помилкою є поділ тіла на якісь окремі частини, які нібито при виконанні якогось певної вправи в більшій мірі, ніж інші частини тіла виконують ту чи іншу роботу. Насправді ж, тіло людини хоч і має різні частини, але вони абсолютно не окремі, вони, якщо можна так висловитися, продовження тулуба. Нас з дитинства вчили, що рука це рука, що нога це нога і ніякого відношення до тулуба не має. Але якщо простежити, як сформовано наше тіло всередині, то виявиться той факт, що сполучна тканина, яка є основою всього тіла, ніде не переривається, навіть кожна окрема клітина і та оточена непреривающейся сполучною тканиною. Тому говорити про якісь окремих рухах окремими частинами тіла невірно в принципі.

Так, спостерігаючи за діями людини з боку, бачимо, як окремо рухаються руки, ноги, голова і тулуб, в той же час навіть при невеликому русі всього лише однією рукою змінюється, в більшій чи меншій мірі, натяг сполучної тканини всього тіла. Так як у всіх ділянках сполучної тканини знаходиться маса всіляких рецепторів, які несуть інформацію про просторове положення частин тіла в керуючий центр. Саме ця інформація від рецепторів запам'ятовується підсвідомістю для автоматичного проявлення рухових навичок, тобто у внутрішній інформаційній структурі людини формуються певні програми управління всім тілом для здійснення даних автоматичних навичок. При фіксуванні ж уваги на роботі окремих частин тіла, формуються досить стійкі, але не повні програми, так як просторове розташування всього іншого тіла запам'ятовується нечітко, що і призводить до помилок. У підсумку, ці короткі програми, навіть однакові за структурою, але відмінні за динамікою виконання (швидкості, силі) рухів, різні.

Звідси, стає зрозумілим, як це працює, наприклад при навчанні такому складному технічному прийому, як удар по м'ячу ногою. Вивчаючи окремо розбіг, замах, ударний рух і проведення всієї рухової дії, та й ще з різною динамікою, формуємо у підопічних безліч стійких, але абсолютно різних коротких програм управління тілом. Потім намагаємося сформувати з цих програм цілісний рух.

На початкових етапах навчання, коли цих коротких програм не так багато засвоєно, йде помітний приріст. Особливо це помітно на самих юних футболістах. Але з часом тіло росте, змінюється динаміка рухів (зростає сила і швидкість, змінюються антропометричні показники), і знову доводиться вивчати, вірніше, перевчати техніку удару. Але старі програми нікуди не поділися. У глибинах психіки людини вони зберігаються дуже довго і, що найважливіше, не замінюються новими, а стають менш що їх виявляють. І коли кількість коротких програм збільшується, тоді і припиняється інтенсивний приріст техніки. Варто зазначити, що для кожного, хто займається терміни настання технічного «плато» строго індивідуальні.

Чому ж таке найважливіше правило навчання «від простого до складного» не працює під час навчання багатьом, особливо високодинамічним сложнокоордінационим рухам? Причина у високій швидкості виконання технічних прийомів. Так, в сучасному футболі час виконання багатьох високодинамічних технічних дій прагне до можливого мінімуму. Звідси, чи зможе психіка людини з безлічі внутрішніх коротких програм миттєво вибрати і поєднати строго певним чином багато параметрів руху (сила удару, швидкість руху тіла, напрям руху, напрямок удару, безліч положень м'яча та ін.). Завдання складне, тому що при переході з однієї короткої програми управління на наступну, підсвідомість має миттєво визначити точку переходу (там, де має закінчитися керуюча дія однієї програми і початися дія наступної), яка повинна бути там же, де і точка відповідності (найбільш схожі ділянки програм). Якщо ці крапки не поєднані, то це призводить до похибок в рухах, і отже, удар не буде влучним.

Не варто забувати, що програми хоч і короткі, але досить складні, тому як керують не частинами тіла, а всім тілом відразу. Як наслідок, складним для управління стає удар по м'ячу ногою, якщо його розучувати, розділивши на частини.

Все змінюється, якщо навчання проводити цілісному технічному прийому, тоді формується така ж цілісна, але вже програма управління тілом. Тому, при здійсненні, наприклад, удару по м'ячу ногою, миттєво відбувається вибір вже цільної програми удару, найбільш відповідної для певного ігрового моменту. А в зв'язку з тим, що ця програма цілісна і не вимагає внутрішнього сполучення, то завдання для психіки юного футболіста набагато спрощується. Важливо і те, що свідомість встигає, нехай і не повністю, а лише частково, все ж контролювати деякі параметри удару, особливо завершальну фазу.

Як показує практика, навчання цілісного технічного прийому вимагає набагато менше часу на його освоєння.

Якщо йти від простого до складного, то при вивченні тактичних дій слід спочатку навчити дітей передачам м'яча, тобто поступово готувати їх до засвоєння більш складних тактико-технічних дій. Цим принципом керуються і при поясненні.

Слідувати від головного до другорядного - вміти з усього різноманіття напрямків, засобів, форм і методів тренування вибрати для застосування провідні, що визначають в даній конкретній ситуації, на даному етапі або періоді підготовки, які мають вирішальне значення.

Розглядаючи періодизацію тренування, на першому її етапі провідне становище займають засоби загальної фізичної, функціональної підготовки, на другому - спеціальної підготовки. Це не означає, що засоби технічної і тактичної підготовки для цих етапів виключають. Ні, їм лише відводять менше місця в порівнянні з наступними етапами. Як відомо, в тактичній підготовці футболістів головним є інтегральний метод. Але і інші методи (повторний, ігровий) знаходять своє застосування.

У футболі застосовують і такий прийом навчання, як від загального до конкретного. Перш ніж вивчити технічний прийом, доцільно показати його і пояснити, потім дати спробувати виконати прийом в цілому. До того як футболіст приступить до тренування різних тактичних прийомів, він повинен отримати загальне уявлення про тактичну систему, яку буде застосовувати команда.

Зовсім не обов'язково при навчанні прийомам йти тільки таким шляхом (від загального до конкретного). Можна і потрібно також використовувати прийом навчання від часткового до загального. Так, для того щоб провести з футболістами двосторонню гру за певною тактичною системою, потрібно попередньо ознайомити їх з обов'язками на визначених місцях в команді. Загальне і приватне нерозривно пов'язані між собою і доповнюють один одного.

*Від відомого до невідомого. Це правило є найважливішим з чотирьох, тому що воно превалює над усіма, тобто у разі зіткнення або конфлікту між ними воно бере верх, а інші повинні йому підкорятися. Особливо це відноситься до першого і другого правил, з третім воно здебільшого збігається, тому що відоме зазвичай - легко, невідоме - важко. Отже, якщо більш далеке і складне виявляється більш відомим, ніж ближче і просте, то починати треба з далекого, а не з близького, тому що розвитку людського розуму властиво завжди і всюди приєднувати невідоме до відомого, з ним порівнювати і зіставляти, щоб оволодіти невідомим і зробити його відомим. Наприклад, навчання складним передачам базується на вмінні добре виконувати удари.

Перш ніж вчити новій технічній або тактичній дії, потрібно відновити пов'язані з цим новим старі уявлення, органічно зв'язати нове з попереднім, відоме з невідомим. Так, перш ніж вчити нападників тактичній комбінації з переміщенням, необхідно дати кілька вправ на вірне відкривання.

Правило від відомого до невідомого відноситься без винятку до всякого розвиваючого навчання юнацтва, тому воно може бути мірилом для оцінки природовідповідності навчання. Мова йде про строго збалансований процес, коли ті чи інші сторони підготовки, в залежності від її етапу, розвитку і стану спортивної форми футболіста, виступають і як провідні і як супутні.

В основу управління процесом навчання і тренування футболістів повинен бути покладений комплексний підхід. Футболіст не зможе опанувати досконало техніку і тактику гри в футбол, якщо не підготує себе добре фізично. І навпаки, слабка техніко-тактична підготовка не дозволить ефективно реалізувати в грі фізичні здібності. Високий рівень технічної підготовленості буде зведений нанівець слабкістю тактичного мислення. Найдосконаліші тактичні вміння виявляться марними при низькому рівні техніки володіння м'ячем.

Односторонній підхід, одноманітність і обмежений вибір засобів і методів тренування буде гальмувати розвиток і темп зростання майстерності футболістів. Цим самим в підготовці футболістів як би буде виключатися системний підхід.

До того ж принцип систематичності і послідовності навчання і тренування футболістів вимагає, щоб фізична, технічна, тактична підготовка здійснювалася систематично, а матеріал навчання і тренування розподілявся в суворій послідовності. Всякі безпричинні перерви в заняттях, порушення послідовності вивчення вправ, занадто часті змагання, відступи від оптимальних параметрів змагань, занять і відпочинку будуть ускладнювати навчання і тренування і сповільнювати спортивне зростання футболістів.

Німці кажуть «Man muss systematisch arbeiten» (я повинен працювати систематично). У цій фразі, начебто, немає нічого особливого, і в той же час в ній закладено основна мудрість і головний ключ до успіху. Може бути, саме цей принцип навчання в Німеччині і привів німецьку молодь до успіхів в освоєнні техніки футболу.

Уміння скласти оперативний і стратегічний план підготовки і працювати за ним систематично і послідовно - ознака професіоналізму дитячого тренера.

У зростанні спортивних досягнень велику роль грає систематичне проведення контрольних випробувань, що дозволяють отримати необхідну інформацію про динаміку підготовленості футболістів.

Зміст і обсяг матеріалу занять, а також спортивні навантаження повинні відповідати віковим особливостям футболістів, рівню їх загального і спеціального розвитку, умов зовнішнього середовища. Тільки в цьому випадку наданий матеріал і навантаження виявляться посильними. Спираючись на попередній досвід, можна поступово збільшувати навантаження.

Непосильні навантаження знижують інтерес до занять і шкідливо відбиваються на стані здоров'я, тренованості футболістів і, в кінцевому рахунку, на спортивних результатах. У той же час не можна допускати надмірного полегшення процесу навчання і тренування.


 
 
 

Comments


Савинський ліцей

bottom of page