Вчитель - учень, вихованець - вихователь
- Admig ttps://gorbanserg68
- 5 січ. 2018 р.
- Читати 6 хв
Оновлено: 12 лют. 2018 р.
Моделі перспективної підготовки кваліфікованих футболістів
Фахівці можуть ретельно вивчати Чемпіонати світу та Європи або Ліги чемпіонів, все те що футболісти і команди екстракласу демонструють. Як нашим юним футболістам досягти вершин спортивної майстерності? Як їм придбати ігрову кваліфікацію футболістів світового рівня, а особливо коли?
Одне можна сказати впевнено: тенденції в світовому футболі повинні бути важливим орієнтиром для кожної футбольної нації. Тому, концепція навчання, основною метою якої є підготовка кваліфікованих футболістів, повинна орієнтуватися на них при організації тренувального процесу на різних етапах підготовки з відповідними завданнями, пріоритетами і змістом. Тільки послідовний і систематичний процес навчання дозволяє в майбутньому досягти футбольної досконалості.
Модель 1: Радість від гри Тенденції світового футболу 1. Бажання грати. 2. Креативність. 3. Нестандартність рішень в складних ігрових ситуаціях. 4. Сміливість в діях. 5. Координованість в рухах.
Пріоритети в підготовці перспективних футболістів
12-13 років 1. Різнобічний руховий потенціал як основа ігрової творчості. 2. Універсальність дій з м’ячем. 3. Ентузіазм і креативність через свободу дій та міні-ігри в футбол.
14-15 років 1. Різнобічна технічна підготовка як основа ігрової творчості і контролю м’яча. 2. Тактична "гнучкість" і нестандартність мислення через міні-ігри в футбол. 3. Свобода дій в іграх.
16-17 років 1. Різноманітні ігри для навчання швидкому переключенню уваги. 2. Ігровий характер рухових завдань з акцентом на швидкість дій і зміну ситуацій. 3. Ігри з акцентом на креативність прийняття рішень і їх реалізацію.
18-19 років і старші 1. Ігри підвищеної складності: швидка зміна ситуації, обмеження часу, простору і під пресингом. 2. Автоматизація комбінацій і позиційних дій як основа для творчих і нестандартних рішень.
Модель 2: Фізична підготовка Тенденції світового футболу 1. Змінний характер діяльності: витривалість як основа швидкого відновлення. 2. Спеціалізованість розвитку кондиційних рухових якостей і координаційних здібностей, як основа для: - активних і швидких дій в єдиноборствах за м'яч; - активних дій на максимальній і великій швидкості. 3. Фізична підготовка як основа психологічної стійкості.
Пріоритети в підготовці перспективних футболістів
12-13 років 1. Удосконалення координаційних здібностей за допомогою виконання спеціальних завдань (м'який м'яч / управління своїм тілом). 2. Ігровий характер навчання руховим навичкам (рухливі і спортивні ігри, міні-ігри в футбол).
14-15 років 1. Удосконалення координації рухів (наприклад: ведення - дриблінг; передача м'яча - удар в ціль; прийом - контроль м'яча; дриблінг - удар в ціль). 2. Розвиток швидкості реакції, стартової і дистанційної швидкості. 3. Тренувальні програми на розвиток швидкісно-силових і координаційних здібностей, гнучкості.
16-17 років 1. Індивідуальні програми з фізичної підготовки. 2. Спеціальна силова підготовка. 3. Оптимальний розвиток швидкісних і швидкісно-силових здібностей.
18-19 років і старші 1. Індивідуалізація у пріоритетному розвитку кондиційних рухових якостей. 2. Удосконалення координаційних здібностей у змагальних умовах. 3. Управління спеціальною фізичною підготовкою на основі ретельного контролю.
Модель 3: Техніка під пресингом Тенденції світового футболу • Висока швидкість і ефективність техніки володіння м'ячем в обмеженому просторі та під пресингом. • Варіативність і стабільність індивідуальної техніки в поєднанні з високою швидкістю мислення: - в обороні; - при організації атакуючих дій; - при єдиноборствах і контролі м'яча; - при виконанні "останньої передачі м'яча"; - при ударах по воротах з різних положень.
Пріоритети в підготовці перспективних футболістів
12-13 років 1. Процес навчання наближений до ігрових умов (в русі, на високій швидкості і з опором). 2. Поступове підвищення пресингу. 3. Мотивація до активної участі в навчанні.
14-15 років 1. Розширення арсеналу індивідуального тактико-технічної майстерності. 2. Удосконалення техніки володіння м'ячем на великій швидкості і під значним пресингом.
16-17 років 1. Багаторазове виконання завдань в умовах підвищеної складності: час, простір, пресинг. 2. Диференційоване навчання тактико-технічним діям виходячи з вимог ігрового амплуа (позиції).
18-19 років і старші 1.Стабільність спортивної майстерності відповідно до ігрової позиції та сучасним вимогам гри.
Модель 4: Тактика захисту Тенденції світового футболу 1. Успішні оборонні дії в боротьбі за м'яч (позиція / управління / страховка). 2. Активні дії проти гравця, який володіє м'ячем з метою втрати ним м'яча. 3. Інтелектуальний пресинг. 4. Висока швидкість мислення, правильний вибір позиції, адекватні та своєчасні дії з м'ячем в зоні атаки.
Пріоритети в підготовці перспективних футболістів
12-13 років 1. Єдиноборства 1 х 1, з поступовим переключенням до інших ігрових ситуацій. 2. Основне завдання: груповий відбір м'яча.
14-15 років 1. Навчання груповим взаємодіям в боротьбі за м'яч (позиція, взаємодія в парах, страховка). 2. Навчання комбінаціям з різною кількістю учасників.
16-17 років 1. Комплексні завдання з високим психологічним тиском: швидкість прийняття рішень, антиципація, командне мислення. 2. Навчання і вдосконалення оборонних командних дій: в зоні оборони, середній зоні і зоні атаки.
18-19 років і старші 1.Моделювання оборонної командної стратегії при різних системах побудови гри і діях суперника в різних ігрових зонах.
Модель 5: Тактика нападу Тенденції світового футболу 1. Перший погляд в глибину поля (відкрита позиція). 2. Висока швидкість мислення. 3. Висока швидкість комбінацій при обмеженій кількості торкань м'яча (в поєднанні з індивідуальними діями) або грою в один дотик. 4. Відмінні навички виконання дриблінгу, маневрування, стрімких дій, агресивності і контролю м'яча. 5. Варіативність групових дій.
Пріоритети в підготовці перспективних футболістів
12-13 років 1. Рухливий, легкий, який володіє дриблінгом двома ногами в умовах обмеженого простору. 2. Дії проти суперника на основі широкого вибору обманних рухів. 3. Основи надійного контролю м'яча.
14-15 років 1. Поступове скорочення часу і простору, збільшення пресингу і динаміки атакуючих дій. 2. Систематичне навчання груповим атакуючим діям: - швидкий відхід від опікуна; - вільна позиція; - перша можливість - довга передача м'яча
16-17 років 1. Моделювання групових і командних атакуючих дій при організованому і неорганізованому захисті. 2. Розширення зони атакуючих дій. 18-19 років і старші 1. Оптимізація комбінаційних дій при невеликій кількості торкань м'яча. 2. Удосконалення варіативності комбінаційних дій.
Модель 6: Команда особистостей Тенденції світового футболу 1. Висока значущість психологічних і соціальних факторів, таких як сила волі, ініціативність, самокритичність, впевненість в собі, дисципліна, концентрація ... 2. Абсолютний професіоналізм (позитивна налаштованість, відкритість, готовність до навчання). 3. Креативність і рішучість безпосередньо під пресингом. 4. Демонстрація своїх переконань (позитивні жести).
Пріоритети в підготовці перспективних футболістів
12-13 років 1. Підтримка талановитих гравців. 2. Виховання соціальних цінностей за допомогою командної гри. 3. Сприяти ентузіазму і творчості. 4. Сприяти атмосфері гостинності (відкритості).
14-15 років 1. Зацікавити і сприяти підвищенню рівня освіти. 2. Головна мета виховання - сприяти позитивному настрою, дисципліні і самокритиці. 3. Надавати вільний час для самопідготовки.
16-17 років 1. Навчання на основі врахування сильних якостей особистості. 2. Постійна увага на позитивні цінності і норми поведінки, мінімізація уваги на негативні моменти в змагальній діяльності (результаті). 3. Постійна теоретична підготовка: планування тренувального процесу, тактика.
18-19 років і старше 1. Підтримка і створення менталітету переможця і волі до перемоги. 2. Заохочувати професіоналізм на футбольному полі і поза ним.
Рекомендации родителям юных спортсменов
1. ИЩИТЕ ТО, ЧТО ПОДОЙДЕТ ЛУЧШЕ ВСЕГО
При выборе вида спорта учитывайте не только природные данные и характер ребенка, но и его вкусы и желания. Конечно, дошкольник еще не слишком хорошо ориентируется в тонкостях спортивных дисциплин, но понять, нравится ему хоккей или прыжки в воду, он уже в состоянии.
2. СЛЕДИТЕ ЗА ОБРАЗОМ ЖИЗНИ
Убедитесь, что юный спортсмен успевает не только тренироваться и учиться, но и отдохнуть, даже побездельничать. Если после тренировки школьник вынужден до полуночи готовиться к контрольной, возможно, стоит обсудить с учителями ребенка возможность гибкой формы обучения.
3. ТЩАТЕЛЬНО ВЫБИРАЙТЕ КЛУБ И ТРЕНЕРА
Хороший руководитель – один из гарантов успеха. Тренер должен уметь объективно оценивать возможности ребенка, создавать равные возможности для группы детей, стараться раскрыть талант каждого. Кстати, и критика, и мотивация — тоже задачи тренера, а родителям стоит направить усилия на создание комфортного тыла и обеспечение психологической поддержки.
4. ПОМНИТЕ О РАДОСТИ
Конечно, в спорте больше работы, чем развлечений, но удовольствие от занятий — важнейший аспект спортивной жизни. Именно поэтому, например, на тренировках для дошкольников больше игры, чем серьезных упражнений, а цель первых соревнований — не конкуренция и победа, а возможность почувствовать азарт, единение с командой, восторг от успехов.
5. СТАВЬТЕ РЕАЛИСТИЧНЫЕ ЦЕЛИ
Постоянное требование быстрых и высоких результатов без учета индивидуального темпа может привести к противоположному эффекту – потере ребенком интереса и веры в себя. И не забывайте хвалить даже за незначительные на первый взгляд достижения – абсолютное большинство детей лучше реагирует на поощрение, а не на постоянную критику и жесткое давление.
6. СОЗДАЙТЕ «ЗОНУ РАЗВИТИЯ»
Вместе обсуждайте соревнования, читайте тематические книги, смотрите фильмы и видео-ролики, изучайте теорию спорта и знакомьтесь с жизнью знаменитых спортсменов. Все это и расширяет кругозор, и повышает интерес к выбранной области, и стимулирует желание развиваться.
7. ПОДДЕРЖИВАЙТЕ РЕШЕНИЯ РЕБЕНКА
Пусть он имеет возможность попробовать разные дисциплины. Правило «не бросай на середине» тут может сыграть против вас: возможно, настаивая на продолжении нелюбимых занятий, вы лишаете его шанса достичь успеха в другом виде спорта. С пониманием отнеситесь к тому, что ребенок может прекратить занятия: в конце концов, его задача – вырасти счастливым, а не реализовать родительские амбиции. И, даже бросив тренировки, он не перестанет ставить и достигать цели.
8. НЕ ЗАЦИКЛИВАЙТЕСЬ НА ПОБЕДЕ
Хотя соревнования, турнирные таблицы и рейтинги — это значительная часть жизни спортсмена, ориентировать его строго на выигрыш — не самая удачная стратегия. Есть риск заработать «комплекс отличника»: завышенные требования к себе будут держать ребенка в постоянном стрессе, а поражение приведет к краху самооценки. Дайте ему понять, что ценен любой результат — ведь он помогает выявить слабые стороны и поставить новые цели.
9. НАУЧИТЕ ПЕРЕЖИВАТЬ ВОЛНЕНИЕ И СТРАХ
Будьте рядом: напомните ребенку, что тревога и неуверенность — чувства, имеющие право на существование, что вы любите его вне зависимости от результата. Помогут техники расслабления, например, чередование ритмов дыхания. А еще можете придумать особый ритуал, о котором будете знать только вы (скажем, смешное рукопожатие). Важно научить ребенка осознавать свои эмоции, называть их: «я расстроен», «я чувствую волнение».
10. ПОМОГАЙТЕ СПРАВЛЯТЬСЯ С НЕУДАЧАМИ
Ошибки и поражения неизбежны! Но не ищите причины проигрыша во внешних обстоятельствах: строгом судействе, погодных условиях. Пусть спортсмен проанализирует ситуацию и ошибки, почувствует желание продолжать заниматься.

Comments